tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Udržitelná energie: ekologický problém?

Energie získávaná z udržitelných zdrojů je jednoznačně řešením budoucnosti, protože – buďme upřímní – neobnovitelné zdroje nazýváme neobnovitelnými právě proto, že jednou dojdou. A navíc, i v případě, že by ještě stovky let nedošly, je třeba vzít v úvahu environmentální aspekt, který nás opět odkáže k prvnímu tvrzení tohoto odstavce, že udržitelná energie je energií budoucnosti. Samozřejmě pokud tedy chceme, aby lidé nějakou klimaticky příjemnou budoucnost měli. Co ovšem ve svém honu za co nejekologičtějším zdrojem energie opomíjíme, je právě toto zmíněné slovo: ekologie.
V rámci výstavby větrných a solárních elektráren se totiž opomínáme zaměřit na efekt, který jejich zbudování bude mít na okolní přírodu. Rozhodně není dnešní informace, že větrné turbíny jsou smrtelným nebezpečím pro všechno, co létá. Pár případů za všechno: v USA společnosti provozující větrné turbíny v loňském roce zaplatily milionové pokuty za úmrtí skalních a bělohlavých orlů po střetu s lopatkami větrných elektráren; ornitologové z Velké Británie přišli s nápadem na zavedení černých pruhů na bílých turbínách, což by mělo vést ke zvýšené viditelnosti pro letící ptáky, kteří by se pak logicky lopatkám mohli vyhnout. A problémy s turbínami nekončí ve dne – v Německu se rozhodli k odstávkám větrných turbín v době nejvyšší aktivity netopýrů, protože čísla sahají (a u starších typů turbín to zatím nelze spolehlivě řešit) k desítkám tisíc kusů uhynulých po střetu s lopatkami. Tato úmrtí, ať už ptáků, kde se jedná o stovky kusů, tak netopýrů, mohou mít poměrně velký dopad na ekosystém, kde všechny druhy mají nezastupitelné místo.
To je samozřejmě problém, o kterém víme. Co ale stále ještě není zcela zmapované a zdůvodněné, jsou dopady solárních elektráren na jejich okolí. Často čteme o benefitech, které panely poskytují svému okolí – jako je stín či snížení odparu vlhkosti. Co ale negativa? Občas se mluví o faktu, že pro ptáky (a netopýry) mohou pole fotovoltaiky za letu připomínat vodní hladinu, což ale nemusí, na rozdíl od střetu s turbínou, být potenciálně fatální. Co je ovšem zajímavější, navíc poměrně nedávná, informace, je snížená aktivita netopýrů v okolí solárních elektráren. A to ne jen jednoho druhu, ale hned několika. Bohužel zatím nebylo možné přesně vysledovat, co netopýry vede k opuštění či míjení těchto lokalit. V praxi to tedy může být cokoli od změny v jejich přirozeném prostředí, přes úbytek hmyzu způsobený instalací panelů, až po zmíněné hrozící kolize s fotovoltaikou. Jisté však je, že abychom mohli podniknout kroky k nápravě, bude tuto záhadu třeba rozluštit.
Pokud se tedy zamyslíme, kam všude se fotovoltaika umisťuje (parkoviště, železniční koleje, vodní kanály, vodní nádrže, pole, louky, střechy, fasády atd.), zjistíme, že vědět, jak přesně tyto instalace ovlivňují své okolí – a to zvláště nyní, v době boomu fotovoltaiky –, je poměrně stěžejní. A je vlastně tak trochu ostuda, že nás to nenapadlo už dříve, abychom naším „trvale udržitelným“ řešením nenarušovali přírodu, kterou se jím snažíme chránit.
Co myslíte vy? Proč se netopýrům v okolí solárů nelíbí? A měli bychom podobnou studii provést i pro výskyt ptáků?

Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

■ Novinky
■ Novinky: ForArch

Aktuálně
■ Chytrý obrubník. Vídeň bude zavlažovat stromy dešťovkou podle potřeby
■ Požárů fotovoltaik skokově přibývá
■ Jak vypadal druhý ročník Elektrotechnické výstavy VOLTY?

Rozhovor
■ EG.D: Solární boom pohledem distributora: Pořízení vlastního zdroje je naprosto racionálním krokem

Firmy informují
■ NRG flex a výměníkové stanice PEWO
■ Jednoduše nastartujte a přidejte plyn – s měřicími přístroji Testo pro systémy vytápění
■ Geberit: Hygiena pitné vody – podceňovaný problém

Téma: Energie
■ T. Láska, J. Kořán: Aktuální stav legislativního procesu: Lex OZE II dává zelenou komunitní energetice
■ P. Berka: Lze snížit energetickou náročnost vzduchotechniky při odvlhčování?
■ ČKAIT: Budovy čeká bezemisní revoluce. Dotkne se i starších staveb.
■ P. Čekanová: Legislativa tvorby komunitní energetiky v České republice, na Slovensku a v zahraničí.
■ A. Pražanová: Technologie recyklace lithium-iontových baterií
■ Vídeň „pěstuje“ solární energii přímo na obilném poli
■ J. Bím: Hybridní elektrárny v Rakousku
■ S. Gavranović, J. Pospíšil, V. Novák a P. Vanýsek: Monokrystaly perovskitu pro přeměnu energie slunečního záření
■ L. Černá: (Ne)záludnosti domácích fotovoltaických instalací
■ J. Libich, J. Máca, A. Šimek, M. Sedlaříková, P. Čudek: Perspektiva baterií lithium-vzduch.
■ P. Hrzina: Požární bezpečnost bateriových systémů – domácí systémy
■ K. Čeperová: Vodík jako součást energetického systému
■ B. Cimbál: Souvislosti mezi vytápěním a větráním