tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Jeleni na tahu

V posledních týdnech to konečně vypadá, že počasí dostalo rozum, a protože jarní zahrada potřebuje přípravu, tak jsme v rámci dobrých sousedských vztahů vzali, v absolutní tichosti, nůžky a upravili jsme naši stranu sousedova živého plotu. Při té příležitosti jsme našli netknuté ptačí hnízdo. Překvapivé na něm ovšem bylo, jak mistrně stavitel hnízda mezi suché seno a slámu zapracoval nejen různou zvířecí srst (určitě v rámci tepelné izolace!), ale i kousky igelitového sáčku – protože hydroizolační vrstva se rozhodně nesmí zanedbat! Při té příležitosti mě ovšem napadlo, že jsem něco podobného, vlastně až trochu inspirativního, viděla už jinde, přestože opět u ptáků.
Na naší chatě na Šumavě míváme velmi často potíže s divokými prasaty a, což bohužel ještě častěji, se stádem nenechavých jelenů. Cokoli v rámci domácího, (ne)udržitelného zahradničení vysadíme, to přes noc někdo srovná se zemí. To je samozřejmě smutná záležitost, když mluvíme o dýních, paprikách, nebo dokonce rybízu, ale vyloženě to naštve ve chvíli, kdy si jeleni přijdou smlsnout na mladých stromcích, protože se u nich ani nemusí shýbat, aby si zpestřili lesní jídelníček. Když jsme se jim navíc všemožnými ochrannými konstrukcemi, brankami, zátarasy z kulatin a ostnatými keříky snažili vstup znepříjemnit, ideálně mu zamezit, za popíchaný nos se nám ovšem odvděčili odkousáním kůry ze stromků. Doslova. Ožvýkali korunu, a pak sloupli kůru v dlouhých pruzích až k zemi a pohodili o kus dál.
Tam samozřejmě skončila veškerá legrace a my jsme vsadili na nejsofistikovanější řešení, které jsme byli schopni dohledat – obalili jsme stromky ovčí vlnou. Ovčí vlna by totiž, alespoň jak se traduje, měla jelenům páchnout. To s sebou ovšem přineslo nečekaný vedlejší efekt. Ke stromkům obaleným ovčí vlnou se na jaře začali stahovat ptáci a z ochranné vrstvy kmenů si pravidelně odnášeli plný zobáček, protože pro hnízdící ptáky nepochybně neexistuje nic lepšího, než mít hnízdo v teple a zadek na vajíčkách v měkkém. Co je možná ještě zajímavější, jsou výstupy z chovu ovcí v rámci České republiky. Přestože nechováme jako stát takový objem chovaných kusů, jaký se tu tradičně choval v minulosti, nemáme pro vlnu dostatečný odbyt. Svetry už netáhnou tolik jako dříve a mimo textilní průmysl nemá ovčí vlna valné využití. Spousta cenného materiálů tak končí například v kompostech. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, protože kompost jako takový má celou řadu využití a v zásadě tak nejde o plýtvání v pravém slova smyslu, je však škoda se zbavovat funkční, nepoužité ovčí vlny, když pro ni můžeme najít využití – například právě ve stavebnictví, kde stejně jako v ptačích hnízdech může fungovat jako tepelná izolace z trvale udržitelného zdroje.
Já tu samozřejmě ovšem nejsem od toho, abych lobbovala za využití ovčí vlny ve stavebnictví, a proto jen řeknu, že bitvu s jeleny jsme vyhráli, ale válka zdaleka není u konce. Jeleni jsou na tahu a prozatím po nocích stojí na okraji pozemku, sledují ovčí vlnu a zamyšleně přežvykují růžové keře, které nemělo smysl do ovčí vlny balit. A to všechno jen proto, že jsme nesouhlasili s jejich letním sestřihem našich stromků a keřů.

A jak se připravujete na sezonu vy?

Eliška Hřebenářová

 

 

Novinky
■ novinky: veletrh ISH

Realizace
■ J. Bambous: Provoz Národní technické knihovny po téměř patnácti letech

Rozhovor
■ Noark: Požáry fotovoltaiky: kde je vina a jak jim zamezit?

Téma: Větrání, chlazení, klimatizace
■ J. Petlach, st.: Klimatizace budov – 70. léta minulého století – obchodní dům Družba v Praze
■ M. Šimko, D. Petráš, D. Szabó: Testování sálavých systémů v režimu chlazení v laboratorních podmínkách
■ L. Hansen Centnerová: Vliv uživatelů na kvalitu vnitřního prostředí v obytných budovách
■ M. Budiaková: Zásady větrání administrativních budov s novodobými interiéry
■ P. Štefanič, M. Špaček: Měření podmínek vnitřního mikroklimatu ve třídě ZŠ
■ M. Čačányi: Kvalita vzduchu v průmyslovém provozu

Trvalá udržitelnost
■ M. Masaryk, jr.; L. Bursíková; M. Zsíros: Význam stínění a solární konvekce pro snižování tepelné zátěže budov
■ P. Wolf: Solární energie pro areál velvyslanectví České republiky v Bejrútu
■ J. Bím: Agrivoltaické systémy: Nástroj pro zvládnutí klimatické změny i přechodu na čistou energetiku
■ P. Tomlein: Předimenzování tepelných čerpadel: Skrytá hrozba nebo jen ekonomický detail?
■ A. Vargová; M. Vertaľ; K. Lavková Čákyová: Od mokřadu po mokřadovou střechu

Facility management
■ O. Štrup, I. Štěpničková: Skutečné nedostatky staveb zjistí až správce budovy

Firmy informují
■ NRG Flex: Posouzení cenové kalkulace ocelových a plastových předizolovaných trubek – materiál a montáž