tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Na konci světa s TZB Haustechnik

Už řadu let máme rodinnou chatu v hlubokých hvozdech Šumavy, v místech, kam prakticky nedosáhne signál mobilní sítě. Když si člověk potřebuje zavolat, musí vyběhnout na nejbližší hřeben, když chce chytit internet, může rovnou pověsit mobil někam na špičku stromu. Zvuk telefonu je jistější rovnou při příjezdu vypnout, protože co pár minut chodí vítací SMS – jednou do Německa, jednou do Čech, pěkně na střídačku. A když špatně foukne vítr, do Německa vás mobil přivítá i několikrát. Zkrátka lokalita, kde lišky dávají dobrou noc.
Doslova.
Nedaleko od nás je roky nefunkční hotel s vypuštěným bazénem, ze kterého jsme před pár lety vytahovali vyhladovělé lišče, které zřejmě nešťastně sklouzlo z hrany a nemělo jak se dostat ven. No, kdyby lišky nestačily, jen pár kilometrů od nás fotopasti pravidelně zachytávají smečku vlků. A rysa, toho máme hned nedaleko hranice zahrady. Uprostřed šumavské divočiny se samozřejmě nehraje na ploty, takže potkat přímo uprostřed příjezdové cesty mršinu srny, kterou ještě některá z lokálních šelem nestihla dovečeřet, není výjimka. Příčinou takového překvapení bývá nejčastěji právě zmíněný rys – a obecnou radou lesníků je kořist neodklízet a trpělivě čekat, až si ji úspěšný lovec po kouskách (což, jak jsme zjistili, může trvat i déle než týden) odnese sám. Pokud bychom ji totiž odklidili, strhne si jinde jinou srnu a ve výsledku se tak zbytečně vysílíme my, rys, zemře další srna, a ještě vyhodíme spoustu masa, které rys mohl radostně sníst.
Jakoby toho nebylo málo, záhony občas přeryjí divoká prasata a nezřídka se stává, že naštvaný jelen okouše kůru z ovocných stromů, aby se pomstil, že jsme přes den sklidili dýně, na které měl chuť.
A kdyby nás náhodou napadlo chtít v zimě chatu zkontrolovat, chce to nejen řetězy na auto, ale pomalu i mačky, cepín a ještě v předstihu zavolat sousedovi z druhé strany kopce, zda by mohl vytáhnout traktor z garáže a asfaltku alespoň trochu protáhnout. Zkrátka a dobře, autentičtější už to může být jen stěží.
A přes to všechno, přes veškerou izolovanost, obtížnost dosažení lokality a absenci donášky pošty, mi nedávno soused vzkázal „hezký editoriál“. TZB Haustechnik oficiálně pronikl i do končin, kam se nedostal ani kovid. A já proto zdravím všechny lišky a doufám, že „hezký“ bude nejen editorial, ale i celý obsah časopisu.

Příjemné čtení!

Eliška Hřebenářová

 

 

Téma: Vnitřní prostředí budov
■ Z. Mathauserová: Větrání a vnitřní prostředí budov – legislativa
■ M. Šimko, B. Junasová: Porovnání výkonů stěnového, stropního a podlahového sálavého systému
■ Villa Sophia: Chytrý dům s umělou inteligencí
■ Vekra: Okno a kvalita vnitřního prostředí
■ Kulatý stůl: Akustika v architektuře

Aquatherm 2022
■ Uvidíte na Aquathermu
■ E. Švarcová, R. Štefanec, J. Takács: Termoplasticky aramidem vyztužené plastové předizolované potrubí NRG FibreFlex Pro se osvědčilo v praxi
■ Testo: Vidí vše, myslí za vás

Facility management
■ M. Kubín, J. Hirš: Tepelný tok ve výměníku tepla ve skloněné poloze
■ F. Urban, F. Ridzoň, F. Világi: Příprava projektu optimalizace rekonstrukce zdroje tepla
■ P. Buday, R. Ingeli: Zasklít, či nezasklít balkonovou lodžii? Otázky a odpovědi: energetická bilance řešení

Trvalá udržitelnost
■ A. Poláková: Co přinesl nový zákon o odpadech a jak se k zodpovědně postavit k otázce řešení odpadu?
■ Z. Prosek, P. Tesárek: Možnosti zvyšování využití stavebního a demoličního odpadu v pozemních stavbách
■ P. Dostal: Zelené střechy od A do Z