Historie, kterou zastínil královský titul
Kulaté výročí, konkrétně osm set let, letos oslavilo město Opava. V roce 1224 získala dekret potvrzující městská privilegia od Přemysla Otakara I. Rok 1224 byl přitom výjimečný i pro další města – v písemnostech se objevuje patrně první zmínka o existenci města Hulín a Zlaté Hory. Kolik ty měly společného s Přemyslem Otakarem I., ovšem není zcela jasné, protože král se do dějin zapsal zejména jako politik a diplomat, ne však jako stavitel. Přesto víme o několika jeho počinech, které si zaslouží zmínku…
Přemysl Otakar I., podobně jako většina vládců, kteří se udrželi u vlády alespoň několik let, posílil či zbudoval několik strategických hradů a pevností, aby zajistil svou moc a obranu království. V jeho době byly významné opevňovací práce zaměřeny zejména na objekty, které sloužily k ochraně klíčových oblastí a cest. Neméně významné v té době ovšem byly církevní stavby, které sloužily nejen k náboženským účelům, ale také jako centra vzdělanosti a moci. Z toho těžil například cisterciácký klášter v Plasích, který – přestože založen Přemyslovým předchůdcem – prošel významným rozvojem. Města, jako právě Opava, však nezůstávala pozadu. Ruku v ruce s udělením městských práv šel rozvoj městské infrastruktury, jako byly hradby, náměstí, trhy a veřejné budovy. Mezi rozvíjející se města můžeme zařadit například Uničov, Bruntál, Jemnici, Hradec Králové, Znojmo nebo Ústí nad Labem – přestože nemusí být přesně známé datum povýšení na město, všechna absolvovala významný rozvoj právě v době vlády Přemysla Otakara I. Do doby vlády českého panovníka se často řadí i rozvoj měst Litoměřice či Žatec, v jejich případě však jde o spekulace, které města datují do doby pozdní vlády krále, písemnosti, které by to potvrdily, však chybí.
Ať už však města vznikla, nebo ne, neubírá na faktu, že Přemysl Otakar I. je mezi lidmi (minimálně v České republice určitě) znám ze zcela jiného důvodu. Období jeho vlády je velmi často komprimováno na jedinou, ovšem velmi podstatnou, událost – Zlatou bulu sicilskou z roku 1212, která českým panovníkům zajistila dědičný královský titul. Poprvé byl přitom Přemysl korunován již v roce 1198, kdy se mu podařilo obnovit královskou hodnost. Podruhé, jak jsme si připomněli minulý rok, ho korunoval papežský legát v roce 1203. Zisk Zlaté buly sicilské pak toto postavení pouze upevnil, a to jak pro Přemysla, tak i pro budoucí generace.
Příjemné čtení!
Eliška Hřebenářová
Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Zateplení obvodové konstrukce
■ Obnova fasády s trhlinami menšími než 0,5 mm
Radíme živnostníkům
■ Daňová evidence, nebo roční paušál?
Bednění a lešení
■ Sanace železobetonových nosných konstrukcí
■ Nejzajímavější betonové stavby světa
Bezpečnost
■ Bezpečné pojízdné (mobilní) lešení
■ Požadavky z hlediska požární bezpečnosti bytových domů, i v souvislosti s požadavky na zateplení a OZE