Divadlo postavené za necelý rok
Znáte Tylovo divadlo? Protože jestli ne, určitě vás překvapí, že letos toto divadlo slaví rovných sto let od svého založení i otevření. Výročí je zajímavé i proto, že kdybychom takovou budovu chtěli stavět v současnosti, těžké říct, zda by se její výstavba stihla za necelý rok (přesněji maximálně sedm měsíců). Slavnostní otevření divadla, které vystřídalo mnoho názvů (mj. Divadlo pod Vyšehradem nebo Hudební divadlo v Nuslích), se konalo začátkem listopadu 1921 premiérou Tylovy hry Drahomíra.
Už víte, o které budově je řeč?
Divadlo, nyní známé jako Divadlo na Fidlovačce, stojí v místech, kde se tradičně konala jarní slavnost ševcovského cechu. Ač se může zdát, že název referuje k Tylově hře Fidlovačka, není to úplně pravda. Právě ona ševcovská slavnost bývala nazývána podle starého ševcovského nástroje k hlazení kůže, který – nepochybně ne shodou okolností – je nazýván fidlovačka. Louka určená k slavnosti se ovšem postupem času ocitla obestavěná domy. Následně zbudovaný veřejný park ovšem přitáhl pozornost herce a režiséra Stanislava Langera, který se rozhodl zde na vlastní náklady zbudovat divadlo. Tehdy šlo o první divadelní budovu otevřenou v samostatném Československu. Jeho kapacita byla osm set diváků.
Scéna byla pro nevyhovující stav budovy uzavřena v roce 1976, díky benefičním večerům byla na přelomu tisíciletí opět opravena a otevřena pro veřejnost – jak jinak než Tylovou Fidlovačkou. V roce 2015 si divadlo prošlo krušným obdobím, kdy opět hrozilo jeho uzavření, ale nakonec se – a to až do dnešních dní – podařilo udržet divadlo v provozu.
Příjemné čtení!
Eliška Hřebenářová
Beton
■ Připraveni vzlétnout s architekturou volných tvarů
■ Rychlé systémy pro bednění vodorovných i svislých konstrukcí
Radíme živnostníkům
■ OSVČ a daňové slevy za rok 2021
Akademie
■ Stropní panel z předpjatého dřeva
■ Bezpečná práce s asfaltem