O kvalitě. V malém i velkém.
… popisoval mi jeden známý svoji aktuální zkušenost z rekonstrukce koupelny. Rekonstrukce prostoru o rozloze necelých 6 m2 prý trvá už dva měsíce a pořád není u konce… Ano, je pravda, že investor vybral malinko nestandardní řešení, každopádně, ať už se na to díváme z kterékoliv strany – rekonstrukce 6 m2 nemůže za žádných okolností trvat 2 měsíce. Popisované podrobnosti pak jako kdyby vypadly ze scénáře špatného filmu: třeba instalatéři, co při montáži sanity a nábytku dokonale upatlali čerstvě vymalované zdi… Nebo zedníci, kteří při demontáži zlikvidovali podlahové topení… No a nově položené nenapadlo nikoho vyzkoušet, tudíž se na jeho nefunkčnost přišlo až po zalití podlahy… Korunu tomu všemu dal právě podlahář, jenž nalil předposlední vrstvu, která měla schnout několik dní. Rodina známého vystěhovaná na týden na venkov, majitel smířen se sprchováním na balkoně… Podlahář dokončil svoji práci, aby při odchodu zjistil, že si v koupelně u zrcadla na protější straně zapomněl mobilní telefon…
Může se to zdát jako malichernost, zejména v kontextu velkých staveb celostátního významu. Ale upřímně – obávám se, že poskytuje až příliš věrný obraz kvality našeho stavebnictví. Když neumíme ani koupelnu, jak dokážeme správně postavit most? Nebo střechu? (Nad tím se nakonec v tomto čísle zamýšlí i člen předsednictva Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Jakub Nepraš).
Začínám se bát, že dnes, v době konjunktury, má šlendrián na růžích ustláno. Máme pocit, že všechno víme, nic nás v branži nepřekvapí. Ale to, co na začátku vypadalo jako špatná komedie, se může lehce změnit v pořádný horor. Proto se i my v redakci snažíme dělat všechno pro to, aby to tak nedopadlo. Listovat v našem časopisu není hanba, právě naopak.
Tak příjemné čtení
Matej Šišolák
Stavební trh
■ Rota – plochá taška pro moderní architekturu
Realizace
■ Prosvětlený bungalov s hravým interiérem
■ Fantazie architektury: Údolní stanice lanovky Seiser Alm
Střechy
■ Střecha dělá dům… Kdo dělá střechy?
■ Šikmá střecha z pórobetonových masivních prvků
Fasády
■ Imitace textury dřeva na fasádních omítkách
■ Obnova olupujícího se nátěru stěny
■ Dřevěná fasáda s olejovým nátěrem
■ Omítka se vzhledem dřeva
Beton
■ Podlaha z anhydritového potěru
■ Vrtulníky ve stavebním průmyslu bývalého Československa
Konstrukce a prvky
■ Sanace poškozeného zdiva proti vlhkosti
■ Stropní vytápěcí fólie
Akademie
■ Bezpečné shazování materiálu a předmětů na staveništi