tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz
Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Teroristé v Praze – dříve než to bylo aktuální

V minulém čísle jsme zmínili jedno významné francouzské datum, jednu ještě významnější francouzskou stavbu a požár, který šokoval svět. A u spojitosti s Francií, a dokonce i požárem, zůstaneme. Tentokrát se ovšem přeneseme do Prahy, přesně 330 let do minulosti.
Píše se rok 1689 a francouzský Ludvík XIV. se pokouší rozšířit hranice své říše za použití poněkud netradičních, radikálních metod – francouzské jednotky pálí prakticky vše, co jim stojí v cestě, a to nehledě na životy nevinných lidí.
Červen roku 1689 je teplý, suchý a větrný. Když tedy 21. června v jedné z hospod na Starém Městě vyšlehnou plameny, oheň se šíří velmi rychle. Během chvíle vypukne možná největší požár Prahy naší historie, který navždy změní vzhled našeho hlavního města.
Vzhledem k rozsahu požáru a absenci vody ve vědrech, které dle tehdejšího požárního řádu měly být plné, je brzy jasné, že tragédie není náhoda pouze s jedním ohniskem, ale promyšlená žhářská akce.
Peklo trvá hodiny, dle některých zdrojů dokonce déle než den. Výčet škod je devastující – shořelo kolem osmi stovek domů, další stovky jsou natolik poškozeny, že je nutné je strhnout. Popelem lehlo i šest kostelů a klášterů, deset synagog i novoměstské obecní mlýny s pilou a vodárnou. Nevratně zničený je i Králův dvůr, bývalé sídlo českých králů. Podstatné škody hlásí i kostel svatého Jakuba na Starém městě, jeden z největších pražských kostelů. Ztráty na životech se již zřejmě nepodaří přesně vyčíslit, zcela určitě se však šplhají k několika stovkám.
Podezření se okamžitě obrací vůči všem Francouzům v Praze, kteří jsou často i mučeni, aby se k činu doznali. O to větší je překvapení, když vyšetřování odhalí pravé viníky – Čechy. Vojáky zajaté Francouzi, kteří se údajně ze vzteku kvůli nízkému žoldu nechají uplatit k takto hrůzné, prakticky až teroristické akci. Jaký byl jejich pravý motiv a co je k tomu vedlo, to se už zřejmě nikdy nedozvíme. Zcela určitě ovšem jejich čin nezvratně poznamenal gotickou Prahu, jejíž opravy a renovace proběhly v barokním duchu. Právě tehdy vznikla historická Praha tak, jak ji známe nyní.
Příjemné čtení.

Eliška Hřebenářová

 

 

Realizace
■ Dům na šesti kamionech
■ Rekonstrukce Národního muzea
■ Moderní a designový byt v paneláku? Přání, které lze splnit

Téma: Stavební chemie
■ Snížení reakce dřeva na oheň chemickou cestou
■ Snadná a rychlá pokládka dlažby na terasy a balkony
■ Přesné lepení dřevěných materiálů s pevností do 45 minut
■ Lepení tepelněizolačních desek polyuretanovým lepidlem
■ Správné betonování základů

Seriál: Hrubá stavba v detailu
■ Keramický montovaný stropní systém
■ Pórobetonový montovaný stropní systém bez nadbetonávky

Konstrukce
■ Keramické stropy – vložky Miako
■ Keramické stropy Miako se nově pokládají s Deformačně separačním pásem
■ Způsoby ztvárnění fasád rodinných domů
■ Češi fandí zateplení, třetina chce zateplit do pěti let
■ Vyhněte se zásadním chybám při výstavbě terasy
■ Pokládka dlažby na stavitelné terče
■ Rovná i při nerovném podkladu: podlaha na nastavitelných terčích
■ Kolik tepla může unikat okny, střechou či obvodovými zdmi?
■ Plastová okna: investice, která šetří náklady
■ Na stavbě domu není vhodné šetřit, výdaje usnadní odběr od jednoho dodavatele

Akademie
■ Bezpečná práce se škvárou