Jaký jste typ?
Uvažujete o tom, že je načase opravdu se usadit? Koupit si větší byt nebo postavit dům… Dříve, než uděláte tento vážný krok, měli byste si být zcela jisti tím, jaký jste typ – zda „bytový“, nebo „domovní“. Odpovědět byste si měli skutečně upřímně, neboť měnit v tomto směru názory bývá finančně dosti náročné. Už máte jistotu? Nebo si ještě nejste na 100 % jisti? Otestujte se. Odpovězte na tyto tři otázky a budete mít jasno:
1. Máte už na nejbližší víkend naplánovaný nějaký výlet? Kolik víkendů dopředu už máte takto „zarezervovaných“?
a. tři a více
b. méně než tři
2. Vaším snem je:
a. navštívit co nejvíce zajímavých zemí
b. vidět všechny hrady, zámky a krásná zákoutí Čech
c. každý pátek udělat doma pro přátele parádní grilovačku
3. Když vidíte trávník na sídlišti, máte chuť:
a. koupit si sekačku, polévací hadici a vzít věci do vlastních rukou
b. jít raději do centra
Pokud byly vaše odpovědi 1 a, 2 a nebo b, a 3 b, tak jste jednoznačně člověk, který by měl bydlet v bytě. Nic ve zlém, ale byla by škoda stavět nebo kupovat dům, když nemáte čas si ho pořádně užít. Navíc dům si žádá podstatně více času stráveného různými pracemi kolem něj, takže pokud vás například záležitosti spojené se zahradou příliš nebaví, tyto povinnosti by vám mohly až příliš často zkazit náladu. A to opravdu nepotřebujete. Dům je prostě bydlení pro ty, kteří z přísloví „všude dobře, doma nejlépe“ vnímají zejména tu druhou polovinu v tom nejlepším slova smyslu.
Jsou vaše odpovědi 1 b, 2 c a 3 a? Jste rozhodnuti a budete stavět? Pak je náš letošní jarní speciál něco speciálně pro vás. Tentokrát jsme se totiž velmi podrobně více věnovali důležitým detailům stavby a stavebním postupům, takže pokud plánujete při stavbě domu alespoň v něčem přiložit ruku k dílu, nyní budete přesně vědět, co dělat. A pokud chcete mít věci hlavně pod kontrolou, zjistíte, co vás čeká, a dokážete spolehlivě rozeznat opravdové mistry od skutečných fušerů. Protože nejdražší a časově nejnáročnější práce jsou ty, které je potřeba dělat dvakrát. Navíc chyby v některých fázích stavby se opravují jen velmi těžko, nebo je nelze napravit vůbec.
Ještě stále si nejste jisti? Podívejte se na náš redakční výběr návštěv domů a bytů a možná právě při jejich čtení zjistíte, z čeho vaše srdce nejvíce hýká nadšením.
Erika Kuhnová
Návštěvy
■ Moderní v historickém: Byt v centru Brna získal zdařilou rekonstrukcí nadčasovost příjemnou eleganci. Světlý jednoduchý interiér nikdy neomrzí.
■ Život mezi kameny: Zavítali jsme na Slovensko do malé vesničky Lišov, abychom se podívali jak se rekonstruuje dům k obrazu svému vlastními silami.
■ Apartmán plný krásných žen: Přestože v něm žije sám jeden muzikant, je berlínský byt plný tváří krásných žen plných všech typů emocí.
■ Spolu, ale každý sám: Tři rodiny spojily síly a finance a zrekonstruovaly městkou vilu v domov, který by si jednotlivě nemohly dovolit.
■ Nově definované propojení s okolím: Francouzské pobřeží nabízí hodně, a pokud máte to štěstí a zrekonstruujete dům tak, že je doslova spjatý s okolím, můžete jen odpočívat.
■ Prázdniny ve stáji: Do Španělska jsme se vypravili za majiteli stájí, které po rekonstrukci nabízejí luxusní místo s otevřeným prostorem pod dřevěnými trámy.
Stavba
■ Založení na pásech: Základy přenášejí zatížení ze stavby do země, a proto se dělají pod všechny nosné konstrukce.
■ Svislé konstrukce – cihla: Pokud jste se pustili do stavby zděného domu, po přípravě základů následuje zdění obvodového zdiva.
■ Svislé konstrukce – pórobeton: Pórobeton má výborné tepelně-izolační vlastnosti a umožňuje jednoduchou a úspornou výstavbu.
■ Stropní systémy – keramický montovaný strop: Je vhodný zejména pro stropy s malým a středním rozpětím, tedy k použití především u rodinných domů.
■ Stropní systémy – pórobeton: Oproti systémům s nadbetonávkou umožňuje pórobeton i konstrukci šikmých stropů, proto je oblíbenou variantou u rodinných domků.
■ Zateplení střechy: K dosažení tepelného komfortu a šetření financí, ale i životního potřebí je dobře zateplit střechu. Možností je několik.
■ Fasádní omítka se strukturou dřeva: Dekorativní omítky umožňují vytvářet na obvodových pláštích budov nebo stěnách v interiéru věrné struktury rozličných materiálů.
■ Montáž okna: Umístění okna do tepelné izolace se dnes může jevit jako poměrně běžná záležitost. Přesto se vyplatí nepodcenit přípravu.
■ Venkovní stínění: Žaluzie nebo rolety? Podívejte se, jaké jsou jejich přednosti, a rozhodněte se na základě odborných informací.
■ Podlaha: Vinylovou podlahu zvládnete položit sami s naším detailním návodem, který můžete shlédnout i online.
■ Montáž hliníkové pergoly: Práci zadejte raději kvalifikované firmě, ale stejně se můžete seznámit s jednotlivými kroky, které budete s techniky řešit.
■ Dláždění balkonu: Máte jej osázený květinami, ale podlaha už má své nejlepší roky za sebou? Pusťte se do dláždění balkonu.
■ Výběr interiérových dveří: Podívejte se, o čem byste měli mít alespoň přibližnou představu předtím, než zamíříte do prodejny nebo vzorkovny.
■ Tipy: Novinky, které by se vám mohly hodit při stavbě nebo rekonstrukci bydlení a které vám dopomůžou ke komfortnímu bydlení.