Dokaž, že nejsi robot!
Tak jsem se nedávno pokoušel vyplnit registrační formulář na jednom zahraničním webu. Vyjma tradičních kolonek, jako je jméno, příjmení, krevní skupina, velikost bot a preferovaná příloha ke kančí pečeni (Se zelím? Se šípkovou!) na jejichž správném vyplnění závisí osud světového kapitalismu, mě zarazila poslední kolonka. Jasně, že jsem zvyklý opisovat nečitelná písmenka a kódy, ve jménu toho, že napomáhám světovému poznání (najděte si na googlu heslo captcha a re-captcha) a přispívám tak ke kulturnímu obohacení mateřské planety, nicméně takto striktně formulovaný příkaz mě šokoval: „Dokaž, že nejsi robot!“
Vzpomněl jsem si na svůj asi nejoblíbenější film vůbec – Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta (režisérskou verzi z roku 1992), který se hranici mezi lidským a nelidským věnoval v poklidném tempu více než dvě hodiny čistého času. Dokázat, že někdo není robot, byla otázka dlouhého testu schopnosti empatie a lidských emocí. Pokud někdo neprošel, čekal ho výstřel – v lepším případě zpátky do vesmírné kolonie, v horším rovnou mezi oči.
Nelžu! Ale… co se stane, když selžu?
Hranice mezi světy se stírají. Výrobci elektroniky rozjíždějí „internet věcí“, kde komunikují přístroje mezi sebou – stahují si aktualizace, novinky, monitorují a hlásí, co je kde napadne. Váš boiler zaznamenává vaše hygienické návyky, aby vám připravil odpovídající množství teplé vody v ten pravý čas. Vaše chladnička monitoruje vaše nákupy – nechybí mnoho, aby hlásila nadměrnou spotřebu zmrzliny či piva přímo vašemu ošetřujícímu lékaři. Instalatéra už nikdy nepotkáte – místo nepořádku v koupelně po něm zbude jen chaos v jedničkách a nulách řídicích systémů vašeho kotle, opraveného na dálku z kanceláře.
Nejsem robot! A tak jsem rozhodnut koupat se třeba ve tři ráno, abych můj boiler zmátl. Koupit 200 vajec, abych potrápil chytrou ledničku. Přijít domů neohlášený, abych překvapil své žaluzie se staženými lamelami…
Myslete na to, až budete stavět a rekonstruovat podle našeho návodu v tomto speciálu. I když pracujeme téměř s kosmickými technologiemi, pořád mějme na paměti, že se jedná jen o plus mínus čtyři stěny a střechu. Abyste nemuseli při návratu z práce u dveří dokazovat ne to, že jste něčí maminka a nesete mlíčko, ale že nejste robot.
Ať vás provází síla!
Příjemné čtení
Matej Šišolák