Poučit se z chyb
Před pár týdny se mi stala nemilá věc. Šla jsem vyhodit odpadky a vteřinu předtím, než se přibouchly dveře, jsem si uvědomila, že klíče zůstaly za nimi. A to zrovna, když mě asi za hodinu čekalo důležité setkání… Pokud jste si někdy zabouchli dveře, pravděpodobně znáte ten mix emocí, který vás zaplaví, přičemž samozřejmě žádná z těch emocí není zrovna pozitivní. Jelikož náhradní klíče ležely někde v krabici čekajíc, než je konečně jako zodpovědný člověk vezmu a předám kamarádce pro případ nouze (ano, přesně jako tento případ), nezbylo mi nic jiného než sednout si na lavičku hanby (jak jsem si ji pojmenovala) do nejbližšího parku a čekat na zámečníka.
Bohužel musím přiznat, že se mi to nestalo poprvé. Premiéru jsem měla v bytě, ve kterém jsme asi týden předtím měnili nové vchodové dveře. Mám prostě výborné načasování. Poznatek číslo jedna, který jsem si po této příhodě odnášela, bylo, že se vyplatí investovat do kvalitních dveří. Když jsem viděla, jak naše nové dveře pan zámečník otevřel za asi dvě minuty, nebudu lhát, necítila jsem se úplně nejbezpečněji. Poznatek číslo dvě – kopii klíče odnést kamarádce. Poznatek číslo tři, ten nejdůležitější – vždy při odchodu zkontrolovat, že ty klíče mám s sebou!
Ráda bych řekla, že jsem se už poučila, zvláště když jsem tak hloupou, i když neúmyslnou chybu udělala už dvakrát. Ale náhradní klíče stále leží v krabici a čekají, až je předám zodpovědnější osobě, tak nevím…
Někdy je snadné předejít chybám, jindy se jim člověk nevyhne. Některé nemají vážné následky, jiné pořádně zabolí. Platí to i v souvislosti s hlavním tématem vydání tohoto speciálu – se stavbou domu. Celý proces je velmi dlouhý a náročný, proto je prakticky nemožné udělat vše perfektně a na „první dobrou“. Proto vždy radíme – každý krok si vždy řádně promyslete, ideálně se poraďte s odborníky. Čas a finance, které na začátku do procesu investujete, se vám rozhodně vyplatí. Ušetříte si spoustu nervů, a v konečném důsledku často paradoxně i zmíněného času a financí, když budete muset opravovat nekvalitně odvedenou práci nebo nahrazovat nekvalitní materiály těmi kvalitnějšími. Abychom vám práci alespoň trochu ušetřili, udělali jsme seznam chyb, se kterými se během procesu stavby člověk setká nejčastěji. Také jsme dali dohromady praktické rady ohledně výběru zdiva, střechy a zdravých stavebních materiálů. A samozřejmě, nemohou chybět originální domy, které, věřím, pro vás budou inspirací, pokud se chystáte i vy stavět ten svůj „vysněný“.
Přeji vám příjemné čtení!
Lucia Blažiová
NÁVŠTĚVY
■ BYDLENÍ BUDOUCNOSTI: Pasivní novostavba na náročném pozemku.
■ SKLENĚNÝ DŮM V LESE: Malý velký dům.
■ DŘEVODŮM VE SVAHU: Moderní bydlení v korunách stromů.
■ HLEDÁNÍ KOMPROMISŮ: Interiérová designérka propojovala dva rozdílné světy.
■ POD DŘEVEM SE SKRÝVÁ CIHLA: Novostavba poskládaná z osmi stejných modulů.
TRENDY A INSPIRACE
■ TIPY & TRENDY: Stylové chuťovky.
■ IDEÁL VS. LEVNÉ: Efektu dosáhnete i levnějšími alternativami.
■ BARVA MĚSÍCE: Borová zelená.
■ INTERIÉR V NEUTRÁLU: Neutrální barvy jako základ interiéru.
STAVBA
■ MODERNÍ CIHLY: Šetří čas i peníze, jsou energeticky úsporné a zrychlují proces výstavby.
■ IZOLACE: Jak vybrat efektivní zateplení.
■ TYPY STŘECHY: Sedlová, pultová, zelená – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
■ STŘEŠNÍ OKNA: Výběr podle umístění, orientace, ovládání, životnosti.
■ CHYBY PŘI STAVBĚ DOMU: 13 nejčastějších chyb.
■ ZDRAVÉ BYDLENÍ: Zdraví ukryté v materiálech.