Jsou to dvě zvláštní kategorie tzv. bydlivců. Většinou tvrdí, že si to vybrali, protože se jim to líbí. Nicméně hned poté, co vám s hrdostí předvedou své nápady a vymoženosti jak prostor různými „vychytávkami“ zvětšit (podkroví) nebo naopak zmenšit (lofty), obvykle přiznají, že by dali bůhvíco za normální byt s normálními rozměry a normálními stěnami.
Ti v podkroví se v jednom kuse ohýbají jako na poradě v práci, v zimě je jim zima, v létě teplo. Navzdory skvělým střešním oknům prakticky pořád koukají jen na oblohu, bez pořádného výhledu do okolí. Je to, jako kdyby vám v autě nechali ze všech oken jen to střešní… Obvykle k nim nevede výtah, takže mnoho známých to po dvou návštěvách vzdá. No, a co ty bezesné noci, kdy se jim pod střechu nastěhují holubi! A Alfred Hitchcock si ve filmařském nebi zapaluje další doutník…
Lofťáci to mají obráceně. Jen jim je, na rozdíl od podkrovníků, zima vlastně pořád. Jejich přestávka v topné sezoně trvá od 23. července, 10:12 do 18:36 17. srpna. Každý stupeň Celsia navíc je draze zaplacen – investicí do lepších oken, do pořádného topení… Nejeden z nich si po pár měsících bydlení v bývalé tovární hale vypěstuje pořádnou agorafobii (hrozí zejména čerstvě přestěhovaným ze sídlištní králíkárny). A pokud právě nehledají místečko, kde se zachumlají pod deku a přečkají zimu, přemýšlejí o tom, který horolezec jim na jaře umyje ta megaokna…
Přesto se na jejich byty obvykle moc pěkně kouká, o čemž se můžete přesvědčit i v našem říjnovém vydání. Je docela dobře možné, že některým se v nich třeba i dobře žije, a možná, že z nás ostatních mluví jen slepá závist (vždy jsem chtěl bydlet v loftu ). Proto nabízíme i několik tipů, jak si takové bydlení zpříjemnit. Vy ostatní možná oceníte naše další texty. Vyslali jsme třeba kolegyni Natálii na výpravu na Kuchyňské ostrovy (a když ji za text pochválíte, třeba mi odpustí, že původně jsem jí slíbil výlet na ostrovy Cookovy …). Nebo se podívejte, jak se bydlí v úžasné betonové oáze.
Přejeme příjemné čtení.
Matej Šišolák