CHALUPÁŘI
Když jsem byla malá, dovolené u moře byly ještě luxusem, který si nemohl dovolit každý. Namísto toho jsme párkrát za rok jezdívali na pár dnů na chalupu. A že to nebyla zrovna chalupa, která by vyhovovala aktuálním požadavkům na komfortní pobyt. Byla stará, s úplně základním nábytkem, bez teplé vody, takže sprchu nahrazoval lavor se studenou vodou, a, samozřejmě, na zahradě nemohla chybět dřevěná latrína. Dodnes si pamatuji na ten pocit chladu, který vždy po našem příjezdu v chalupě panoval, než se ji podařilo vyhřát pomocí staré pece…
Po vykreslení této chalupy si asi řeknete, že jsem se vzpomínky na pobyt v ní snažila ve své mysli silně potlačit. Upřímně však na ni nemám ani jednu špatnou vzpomínku. Byla jsem dítě a nějaký komfort mě tehdy asi až tak nezajímal. Vynořuje se mi ale ten pocit úplné volnosti, když nás rodiče vypustili a my jsme se rozběhli dolů z kopce nebo na blízkou louku. Celé dny jsme strávili venku v přírodě, vraceli jsme se jen na jídlo, které nám rodiče oznamovali výkřikem „Oběěěěd“, a následně jsme znovu letěli ven.
Ve skutečnosti se mi s touto chalupou pojí jedny z nejsilnějších vzpomínek z dětství. Doteď si pamatuju studený potok, který byl pod kopcem. Jak jsem si jitrocelem omotávala malé ranky na prstech a učila se pískat na jeho listech. Jak jsem trhala lístečky kopretin a ani netušila, kdo by mě měl vlastně milovat nebo nemilovat.
Asi pro všechny tyto vzpomínky mají staré chalupy pro mne stále svoje kouzlo. A představuju si, že z podobných důvodů je chalupaření v Česku také nesmírně oblíbené. Na chalupě člověk přirozeně, bez toho, aniž by se musel snažit, zpomalí a vychutnává si obyčejné věci a nekomplikovanost života. Všímá si věcí, které by jinak v každodenním životě nepostřehl, a ty se mu i nějak víc vnořují do paměti. Představte si to například na tom, jak si vychutnáváte šálek kávy na verandě chaty, v tichu a s výhledem na zelené stromy. A teď si představte, jak si ji „vychutnáváte“ v pondělí ráno v kanceláři. Už víte, co mám na mysli? Když pár let zpět přišel ze zahraničí trend slow living, tedy jakéhosi pomalého života, často jsem si říkala, zda ho náhodou trendsetteři neokoukali právě v nějaké chalupářské oblasti u nás.
K mé nostalgické lásce ke starým chalupám se přidalo i okouzlení současnou architekturou těch modernějších, ve kterých šikovní architekti dokážou zachovat to podstatné, esenci každého pobytu na chalupě, a to pohodu a bezstarostnost.
V tomto vydání vám přinášíme právě různé varianty míst – tradiční chalupu, srub, ale i tiny domek se zahradou -, ve kterých majitelé zhmotnili své představy o dokonalém místě pro relax. Protože odpočívat a totálně vypnout nemusíte jen v létě u moře. V jakémkoliv ročním období si můžete na víkend najít nějakou útulnou chatku uprostřed přírody, vyčistit hlavu a načerpat potřebnou energii. S přicházejícím podzimem se nám extra dávka energie bude všem hodit.
Přeji vám příjemné čtení a krásný podzim!
Lucia Blažiová
Bydlení
■ RUSTIKÁLNÍ VERSUS VENKOVSKÝ STYL: Co mají společné a v čem se odlišují? Oba pracují s krásou přírody, ale každý jinak.
■ TIPY: Praktické, šikovné, trendy nápady do domácnosti.
■ ROZHOVOR S DESIGNÉRY: Se třemi interiérovými designéry si povídáme o nejčastějších chybách při zařizování a dekorování domácnosti.
■ ORGANICKÉ MATERIÁLY A TVARY: Podobně jako nábytek s organickými tvary i dotváření interiérů přírodními materiály dokáže proměnit atmosféru v bytě či domě k neuvěření.
■ TERAKOTA V INTERIÉRU: Proč byste do barevného schématu svého interiéru měli zařadit terakotovou a s čím tento cihlově červený odstín kombinovat?
■ ROZHOVOR V KUCHYNI: Fotografa Tomáše Třeštíka jsme navštívili na Vyžlovce, v domku, který tu před pár lety s rodinou postavil vedle svých rodičů a sestry.
■ DOMÁCI POMOCNÍCI: Na čisté, voňavé a hebké prádlo potřebujete dobrou pračku, která by měla být výkonná, úsporná a s funkcemi, jež splňují vaše požadavky.
■ STYL MĚSÍCE: Minimalux – trend, který má podle světových designérů definovat celé desetiletí. Co se pod tímto názvem skrývá?
Návštěvy
■ CHATA PRO RODINNÝ RELAX: Údolí mezi vysokými kopci, skrz které protéká Labe, je nádherným místem k odpočinku. Kdo by nechtěl mít chatku v takové lokalitě?
■ CHALUPA S DECENTNÍM ODKAZEM K TRADICÍM: Chaloupka ve vesnici zapsané do seznamu UNESCO má nově upravený interiér – dvě místnosti a tradiční verandu. A též pořádný venkovský šmrnc.
■ MĚSTO JAKO LETNÍ KINO: Jednoduchý malý domek, který během celého roku slouží jako chata. Přiznané materiály, nic navíc, ale ani nic nechybí. Nejdůležitější je výhled.
■ SRUB POD LESEM: Novému majiteli interiér srubu po předchozím majiteli nepadl do oka, proto se ho rozhodl zařídit s pomocí interiérové designérky.
■ V DOKONALÉ HARMONII S PŘÍRODOU: Tato chatka uprostřed kanadské divočiny novým majitelům svou polohou učarovala. Aby však dokonale splňovala jejich představy a potřeby, musela projít několika úpravami.
■ CHATA SE ZAHRADOU: Oáza klidu jako z romantického filmu: zákoutí, kaskádovitá zahrada a místo s duší. Starosti zůstanou ve městě.
Zahrada
■ ZÁŘÍ V ZAHRADĚ: Počasí se postupně ochlazuje, a to zahrádkářům dává jasný signál, že většina plodin už pomalu, ale jistě přestává plodit. Práce v zahradě je však stále dost.
■ ZASAĎTE SI ZIMNÍ ČESNEK A CIBULI: Není lepší doba pro výsadbu česneku a cibule než podzim. Víte, jak postupovat při podzimní výsadbě těchto oblíbených plodin?
■ ZAHRADA U CHALUPY A BEZ STAROSTÍ!: Jak a čím osadit zahradu na místě, které navštěvujete jen občas?
■ TIPY DO ZAHRADY: Praktické, šikovné a trendy vychytávky do zahrady.
STAVBA
■ PROJEKT NA VÍKEND: Víte, jak natřít stěny vápennou barvou, aby získaly rustikální vzhled?
■ JAK ZABRÁNIT ROSENÍ OKEN?: Pomalu se blíží chladnější měsíce a spolu s nimi i problém, kterému musíme doma čelit – rosení oken. Jak se mu vyhnout, aby nezpůsobilo vážnější poškození oken?
■ TRIKY DOMÁCÍCH KUTILŮ: Postup, jak namalovat starý radiátor svépomocí, úsporně a rychle.
■ 8 PODLAH DO SKLEPA. KTERÁ JE NEJLEPŠÍ?: Podlahy do sklepů musí odolávat jiným podmínkám než běžná dlažba v přízemí či poschodí domu.
■ TIPY: Novinky, rady, materiály.