Nepodléhejte přehřátí
Podezřívám lidský organismus, že jakmile začne horko, nastaví se do režimu nezvládnutelné prokrastinace a odmítá efektivně pracovat. Takže to, co člověk zvládá během chladných dní za slabou hodinku, mu v létě trvá hodiny tři. Vím, proč to je. Máme příliš mnoho podnětů. Venku se děje spousta zajímavých věcí, sluníčko hřeje, krásně se lelkuje a přemítá o tom, kam člověk v pátek vypadne, aby se vrátil až v neděli v noci a v pondělí byl schopen nastoupit s mírnými kruhy pod očima opět do práce. Obzvlášť v horku, které u nás panovalo už téměř od počátku června, bylo těžké soustředit se na něco smysluplného a člověka napadaly samé kraviny. Období horka zřejmě ovlivnilo i některé výše postavené hlavy. Prezident republiky se zřejmě snažil vyhlásit konec horkých dnů, když svolal novinářský brífink, pozurážel všechny přítomné i nepřítomné novináře a zpopelnil za asistence po zuby ozbrojených hasičů červené trenýrky. „Nebudou trenýrky, nebude léto,“ řekla jsem si. Jenže tentýž den, ač bylo docela pošmourno a moje nálada byla po kremaci rudých spodků, které pro mě byly nejen symbolem fyzické zdatnosti, ale i horkých dnů, dost pokleslá, jsem se vydala na večírek, který byl nejletnějším večírkem měsíce. A mě zase přemohla touha cestovat a ponořit se do světa bezstarostných dnů naplněných sluníčkem, vůní moře, grilovanými krevetami a vínem z jižních svahů. Už jako malá holčička jsem toužila cestovat a samozřejmě jako každé dítě jsem věřila, že přenést se za sedmero hor a sedmero řek lze pomocí létajícího koberce nebo kouzelného pláště.
Letos se chystám vycestovat vozem Škoda Octavia – jsem prostě patriot a už dávno vím, že koberce nelétají. Rodnou zemi ale opustím v blízkosti Brna a vydám se na jih do teritoria mého oblíbeného architekta Josipa Plečnika a pak dál k moři. Moc se těším, protože cestování je ten nejlepší způsob, jak se zbavit nízkých myšlenek a malých cílů.
Doufám, že máte také spoustu prázdninových plánů a že se vrátíte domů bohatší o zážitky, zkušenosti, dovednosti a možná také o pár suvenýrů z cest. A jsme u toho. Přesně tady v tomhle okamžiku návratu do všedních dnů v nás může začít hlodat myšlenka, že je možná čas upravit interiér domova a dodat mu nádech exotiky. Pokud to máte právě takhle, jste na správných stránkách. V letním vydání se dočtete také o tom, jak do interiéru zařadit etno prvky. Krásné cestování a šťastné návraty domů.
Martina Paulová
Na návštěvě
■ S mámou pro mámy: Máma, která útulně bydlí, ale nezapomíná na ty, které tolik štěstí neměly
■ Stará škola opustila Varšavu: Dřevěná budova se přestěhovala i se svými majiteli na venkov a opravdu jí to tam svědčí
■ Hravá letní romantika: Cestou na jih jsme se zastavili v Umbrii
■ Netradiční norská tradice: Jak to vypadá, když se Američan usadí v norské dřevostavbě
■ Dům plný barev a radosti: Pohádkový domeček nemusí být jen v pohádkách, ale i na Slovensku
Zahrada
■ Na zahradě s Lucií: Jak využít pozemek zahrady k šetrnému pěstování
■ Rozkvetlé louky: Co lze udělat, aby nebyly minulostí
■ Červenec na zahradě: Zahrádkáři a zahradníci zkrátka prázdniny nemají
■ Osvětlení v zahradě: Máme po letním slunovratu a už to s námi jde jen k rozsvíceným zahradním lampičkám
■ Zábava na zahradě: Jak zaměstnat děti, abyste všichni přečkali prázdniny v dobré náladě
■ Zahradní technika: Sestřih zahrady jde snadno s těmi správnými nástroji
Lexikon stavitele
■ Stavba pergoly: Léto je období, kdy nám pergola začíná opravdu chybět
■ Sklep: Všichni víme, že ze sedmého schodu je nejlepší – tak je potřeba postavit sklep pořádně
■ Tipy: Tipy, co se vám budou hodit dnes i na podzim