Držet se při zemi
Předpokládám, že moje jméno mě prozradilo a mnozí z vás jste se dovtípili, že jsem se nenarodila v Česku, ale u východních sousedů. Žiji zde však už dost dlouhou dobu, a tak jsem už mnohokrát dostala otázku, zda a v čem jsou Češi a Slováci rozdílní. Myslím si, že povahově máme k sobě velmi blízko, ale jeden z rozdílů, který mi na Češích imponuje, je, že jsou skromnější a více se drží při zemi. Pozoruji to například na lidech, kterým se ve svém oboru podařilo dosáhnout určitého úspěchu. Působí stále velmi lidsky, nechovají se povýšeně a nepotřebují dávat okázale najevo svůj úspěch.
Potvrdilo se mi to i při rozhovoru se zahradním architektem Ferdinandem Lefflerem, který jsem připravovala do tohoto vydání. Vystupuje v různých médiích, vydal několik úspěšných knih a jeho ateliér je mimořádně oblíbený, přesto při kontaktu s ním vždy cítíte pokoru a vděčnost za čas, který věnujete jemu a jeho misi vytvořit v Česku co nejvíce „zahrad, které budou přinášet radost svým majitelům“. Kromě tohoto rozhovoru jsme si pro vás připravili spoustu užitečných rad a tipů, abyste si i vy zkusili založit na svém pozemku jedlou zahradu a vypěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky.
Pěstování vlastní zeleniny a ovoce nabírá mimořádně na popularitě, a to i u mladších ročníků a mezi lidmi připoutanými k městu. Důkazem toho jsou například komunitní zahrady, ale i zelené balkony a malé předzahrádky. Je prostě něco přitažlivého a terapeutického na tom zabořit prsty do měkké hlíny, vložit do ní semínko a sledovat, jak vám z něj za pár týdnů vyroste jedlý plod. A pokud nevyroste, je to také v pořádku. Učíme se pěstovat trpělivost.
Pokud při obhlížení osazených záhonků budete přece jen trochu nedočkaví, rádi bychom vám čekání zkrátili: připravili jsme si pro vás další zajímavé téma, kterým se můžete inspirovat a vyzkoušet ho přímo u sebe doma. Zaměřili jsme se totiž na změnu interiéru pomocí zajímavých tapet. Při výběru designu a materiálu naopak doporučujeme: nedržte se při zemi! Na trhu existuje tolik tapet s úžasnými vzory, barevnými kombinacemi a v různých stylech, takže byla škoda nenechat se unést; oživte jimi jakoukoli místnost. A nakonec si dovolím upozornit na naše návštěvy interiérů, které tento měsíc naleznete na stránkách časopisu. Spojuje je jedno – jsou originální a věřím, že vás budou bavit minimálně tak jako nás v redakci.
Přeji vám příjemné počtení!
Lucia Blažiová
TRENDY A INSPIRACE
■ TIPY & TRENDY: Stylové chuťovky.
■ STYLOVÝ UPDATE: Zjistěte, co bylo moderní v 50. až 70. letech.
■ 20 POD 500: Designové produkty pro každý interiér.
■ BARVA MĚSÍCE: Barva drceného pepře přesahuje všechny styly a probouzí smysly.
■ SÍLA PAPÍRU : Rozhovor s výtvarníkem a designérem Karolem Krčmárem.
NÁVŠTĚVY
■ ELEGANTNÍ A HRAVÝ: Eklektický byt s historickými prvky.
■ RODINNÉ STŘÍBRO: Rekonstrukce bytu z 30. let.
■ ŽIJ SI PO SVÉM: Bydlení podle vlastních představ.
■ REKONSTRUKCE S CITEM: Obnova původního domu v městské památkové rezervaci.
■ PROMĚNA CHALUPY: Rekonstrukce chalupy ze 70. let.
PRAKTICKY
■ RYCHLÝ UPDATE: Stylové nápady, jak oživit interiér tapetami.
■ NAKUPUJEME TAPETY: Co je třeba vědět před nákupem.
■ PRAKTICKY: Jak vybrat tapety.
■ KOUPELNY ROKU 2024: Přírodní materiály, sprcha s hudbou i nádech vintage.
■ VYROBTE SI: Travertinový stolek.
■ VYROBTE SI: Krmítko pro psa.
ZAHRADA
■ MĚSÍC V ZAHRADĚ: Na co nezapomenout v květnu?
■ ZAHRADA, KTERÁ CHUTNÁ: O ideálních řešeních s Ferdinandem Lefflerem.
■ NÁVŠTĚVA: Zahrada jako oáza klidu.
■ JEDLÁ ZAHRADA: I divoká zahrada přináší ovoce.
STAVBA
■ INTELIGENTNÍ DOMÁCNOST: Šetří čas, peníze a zvýší kvalitu bydlení.
■ RADY DO DOMÁCNOSTI: Šikovná řešení každodenních problémů.