V dnešním světě, kdy čelíme naléhavé potřebě snižování odpadu a efektivního využívání zdrojů napříč průmyslovými sektory, se stavebnictví stává klíčovým terénem pro nastartování změny. Důvody jsou jasné – stavební průmysl spotřebovává polovinu surových materiálů naší planety a produkuje až polovinu veškerého odpadu v Evropě. Lineární model „vzít – vyrobit – vyhodit“ nebude mít nadále prostor, proto se i globální stavebnictví vydává pomalu, ale jistě na cestu oběhového hospodářství. Architektura budoucnosti bude především cirkulární, a to je také téma tohoto čísla.
Zavádění principů cirkulárního hospodářství v architektuře je dnes závažnějším tématem než hledání nové estetiky. Jedním z klíčových nástrojů této změny bude navrhování takových staveb, které bude možné po jejich dožití jednoduše rozebrat a jednotlivé komponenty znovu využít pro novou výstavbu nebo je šetrně recyklovat. Takový přístup má označení „design to disassembly“ a vše napovídá tomu, že se s ním budeme setkávat stále častěji – nejen na stránkách časopisů, ale i ve fyzickém prostředí kolem nás.
Budovy se tak stávají jakýmisi materiálovými bankami, kde jsou jednotlivé komponenty pečlivě evidovány a v případě jejich přestavby nebo dekonstrukce je lze roztřídit a dále s nimi pracovat. Detailně se o těchto postupech a principech dočtete jak v naší pravidelně rubrice Zelená architektura zpracovávané platformou Rethink Architecture, tak díky obsáhlým článkům v rubrice Fokus. Čtení o udržitelnosti bývá depresivní, články ale naopak ukazují příležitosti, jak praxi změnit ku prospěchu společnosti.
Cirkulární principy pak nutně doprovázejí také stavební materiály a technologie. Vynořují se nové způsoby efektivního a šetrného recyklování starých materiálů a vývoj těch nových jde rychle kupředu. Nelze jasně ukázat, který je ten jediný možný, podle všeho spíše půjde o vhodnou kombinaci betonu, cihel, oceli a dřeva, které se v konstrukcích prosazuje stále více. A překvapivě bude dost možná dostávat větší prostor také materiál, který jsme se naučili úspěšně ignorovat – hlína. O tom více ve velkém rozhovoru na následujících stranách.
Milé čtenářky a čtenáři, držíte v rukou poslední číslo roku 2024, je proto na místě vám popřát úspěšný a příjemně prožitý následující rok. Pokud možno po boku kvalitní architektury.
Podnětné čtení vám přeje
Matěj Beránek
ZELENÁ RUBRIKA
■ Re-use v praxi
BYZNYS & REALITY
■ Těžit a recyklovat
■ Projekty a investice
FOKUS
■ Cesty k cirkulární architektuře
■ Demolice jako příležitost
■ Rozhovor: platforma Kolemhlíny
■ Rozhovor: Petr Lešek
■ Anketa
STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky
DESIGN & ART
■ Rozhovor: Panter & Tourron
■ Touché: Veronika Velčovská Jiroušková
ASB DIGEST
■ Výsledky České ceny za architekturu 2024
■ Architektonické soutěže
■ Akce a výstavy
■ Knihy