Současná ekonomická situace a neméně složitá budoucnost před nás pravděpodobně budou stále více stavět otázku, zda nejsou kulturní projekty zbytné. Zda není třeba finanční prostředky investovat v tuto chvíli někde úplně jinde. Avšak je to právě kultura, která je nositelem historie, identity místa a která podněcuje sounáležitost a kreativitu v nás samých. Odklonit se od její podpory by s sebou neslo důsledky, které nemusí být zřejmé na první pohled. Bylo by dobré, kdyby měli po blížících se komunálních volbách politici tyto souvislosti na mysli při rozhodování o plánech či škrtech budoucích investic.
Výběr realizací tohoto čísla si nejen proto klade za cíl představit soudobé projekty kulturních staveb, které se v poslední době podařilo úspěšně realizovat a které se staly významným stimulačním milníkem rozvoje lokality. Důležitou zastávkou je v tomto vydání Budapešť, kde prochází výraznou transformací lokalita Városliget. O velkolepém záměru Liget Budapest Project, na kterém se podílí renomovaná architektonická studia, určitě ještě uslyšíme. Jeho cílem je obnovit největší veřejný park v hlavním městě Maďarska a vytvořit z něj kulturní klenot, který se stane magnetem dalšího rozvoje. V kontextu připravovaných koncertních sálů v Praze, Brně a Ostravě přinášíme návštěvu nového budapešťského Domu hudby. Nechybí impozantní Národopisné muzeum, které se otevřelo v blízkém sousedství. Mezi kulturními projekty současnosti nemohou chybět dvě pozoruhodné konverze: v únoru zprovozněné Kunsthalle Praha a galerie PLATO Ostrava, která otevírá své brány 22. září. Kulturní realizace doplňuje rozhovor s designérem Maximem Velčovským, jehož instalace v architektuře stojí za pozornost.
Ve Fokusu se věnujeme očekávané novelizaci stavebního zákona a chystaným územním plánům Prahy a Brna. Proč není novela zákona důvodem k radosti, vysvětluje v rozhovoru 1. náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček a souzní s ním i respondenti naší ankety. V diskusi jsme se však věnovali dalším důležitým tématům jako je dostupnost bydlení a rozvoj městských čtvrtí v Praze.
Realizace bytového projektu Traviatagasse ve Vídni od ateliéru DELTA Group a AWG Architektur je pak inspirativním příkladem z praxe pro naše města, developery a architekty, jak lze dosáhnout dostupného a současně architektonicky kvalitního bydlení.
Přeji vám podnětné čtení.
Jolana Říhová
FOKUS
■ Stavební zákon a územní plán. Jak se to rýmuje?
■ Rozhovor: Petr Hlaváček
■ Anketa: Novelizace stavebního zákona
DESIGN & ART
■ Rozhovor: Maxim Velčovský
STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky
ASB DIGEST
■ Nominace na Českou cenu za architekturu 2022
■ Výstavy, akce
■ Knihy
■ Architektonické soutěže