Modré město
Nedávný velmi medializovaný a přehnaný zásah na squattery obývající historický statek Cibulka zase jednou ukázal, kolik staveb i historicky a stavebně cenných chátrá. A to v zapadlých obcích, ale i v centrech měst. Jejich mapováním se zabývají lidé, kteří si říkají hezky česky urban exploreři. Tito městští průzkumníci a průzkumnice se vydávají do přírodní i městské džungle hledat opuštěná místa plná příběhů. Rozhovor se dvěma z nich si můžete přečíst i v tomto čísle na straně 16. Koníček je to romantický s patřičnou dávkou dobrodružství a rebelství. Ale…
Při plánování měst se počítá hlavně s novou výstavbou. Do opuštěných domů se buď nikomu nechce investovat, nebo se vlastníci nechtějí dohodnout. A tak se často čeká na den, kdy stav domu už bude ve fázi, kdy se jeho demolice stane legitimní. Nebo alespoň důkladná přestavba, ať už je budova stavebně-historicky cenná či nikoliv. A takových domů je mnoho i v centru hlavního města.
Na bienále architektury v Benátkách před pár lety představil Nizozemský institut architektury projekt, který vzešel z pátrání po opuštěných domech po celém Holandsku a z jejich modelů pak sestavil obrovské modré virtuální město. Aby takový smutný obraz v Česku nerostl, je třeba více takových rekonstrukcí, revitalizací a transformací, jaké v tomto čísle představujeme.
Příjemné čtení.
Kateřina Kotalová
Stavebnictví
■ Vzdělávání: Proč stavět z betonu? Studujte Beton University!
■ Výplň stavebních otvorů: Praskání skel vlivem nerovnoměrného zahřívání
Byznys
■ Reality a investice
■ Anketa: Nový život památek?
■ Rozhovor: Koupelna v rukou designérů
■ Vířivky: Vsadili jsme na hodnoty wellness
■ Elektrické otopné systémy: Jak dobýt trh