tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Lední brusle, kopačky a tretry, ale také vykonzolované tribuny, podmanivá atmosféra a rozvoj širšího okolí. Sportovní šílenství letos nebere konce, po euforickém mistrovství světa v hokeji jsme se ocitli v sousedství vřavy fotbalového Eura a na dveře už klepe letní olympiáda. Všichni, kdo máme k tématům architektury blízko, se nevydržíme koukat jen na sportovní výkony samotné, ale detailně pozorujeme jejich kulisy a zajímáme se o příběhy sportovišť i o dopady velkých šampionátů na daná města.
Téma čísla, které aktuálně držíte v ruce, je proto jasné: sportovní stavby. Je to fascinující stavební typologie z mnoha důvodů. Aby mohly stadiony dobře sloužit lidem nejen při sportovním výkonu, ale i na tribunách, je často zapotřebí přijít s inovativním inženýrským řešením. Stadiony zároveň nevznikají ve vzduchoprázdnu, takže je jejich architektura vyjádřením ambicí a myšlenek dané doby. A za třetí je sport už několik dekád také miliardovým byznysem, takže do populárních turnajů tečou obří finanční prostředky, se kterými jejich pořadatelé nakládají různě – někdy smysluplně pro zlepšení kvality života místních obyvatel, jindy zase zcela rozmařile. Z toho důvodu jsme se nechtěli na následujících stranách věnovat jen sportovištím samotným, ale v kontextu také dalším aspektům, které s nimi neodbytně souvisí.
A jaká jiná sportovně-společenská událost je toho lepším důkazem než právě olympijské hry. Ty letošní v Paříži budou z pohledu architektury a územního plánování o dost jiné, než jsme byli zvyklí z minulosti. Zatímco dříve si pořadatelské země dávaly záležet na tom, aby pro olympiádu postavily zbrusu nové a pokud možno „ikonické“ stadiony, ve Francii na to šli jinak. Paříž tak nelila desítky miliard do sportovišť samotných, ale do svého dlouhodobého a velmi dobře koordinovaného rozvoje, protože chce být maximálně přívětivá ke svým obyvatelům. Jak se dozvíte v delším textu Petra Bednára, je to zásluha především silné vize, odhodlání a kompetencí ji realizovat – tedy přesně toho, co nám v Česku v současné době chybí.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
osvěžující letní čtení vám přeje

Matěj Beránek

 

KOMENTÁŘ
■ Vrstvy navíc

ZELENÁ RUBRIKA
■ Trávník a pár stromů nestačí

BYZNYS & REALITY
■ Ze stadionů těží celé město
■ Projekty a investice

FOKUS
■ Olympijské (ne)úspěchy
■ Projekt Paříž
■ Rozhovor: Jiří Kotal a Martin Hrouda, U/U studio
■ Anketa

STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky

ARCHITEKTURA
■ Centrum nového Žižkova
■ Rekonstrukce obchodního domu Breda
■ Paradoxní klenot: reportáž z hotelu Orlík
■ Element hry: zóna aktivit v Chořovu
■ Bazén s přesahem: aquapark v Kyjově
■ Oáza pod ufem: skatepark v Bratislavě
■ Chrám pod krajinou: stadion v Číně

DESIGN & ART
■ Profil: Mikolášková&Drobná
■ Touché: Petr Babák
■ Rozhovor: studio Marvil

ASB DIGEST
■ Nové ESG povinnosti u veřejných budov
■ Knihy
■ Architektonické soutěže