Jak zajistit dostupné bydlení? Otázka, na níž je stále těžší odpovědět. Přesto jsem se na ni zeptala ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a iniciátora sdružení největších českých měst CityDeal Ondřeje Boháče. A protože bytová výstavba a stavební zákon jsou dvě spojité nádoby, povídali jsme si pochopitelně hodně i o něm. Silně ve mně zarezonovaly často přehlížené sociologické souvislosti. Věřím proto, že i vám přinese rozhovor tolik potřebný kontext.
O pohled na nový stavební zákon a výstavbu v Praze jsem požádala také zástupce developerské společnosti Penta Real Estate Rudolfa Vacka. Setkali jsme se symbolicky přímo na probíhající stavbě projektu Masaryčka, která v těchto měsících spěje do finiše a zásadně mění centrum města mezi Masarykovým nádražím a Florencí. Pokud chcete nový komplex od Zahy Hadid navštívit ještě před jeho otevřením se mnou, doporučuji kromě prolistování dalších stran časopisu otevřít i náš web asb-portal.cz, kde najdete podrobnější fotogalerii.
Úvodní řádky naznačily, že toto vydání věnujeme hlavnímu tématu bydlení. Kromě pražského Hagiboru zavítáme do dalších evropských čtvrtí a bytových komplexů. Studnicí inspirace v přístupu k bydlení je bezesporu Vídeň. Prozkoumala jsem proto aktuální vývoj rostoucí nové čtvrti Seestadt Aspern o rozloze 240 ha včetně realizovaného projektu sociálního bydlení, kterému nechybí architektonické kvality. Z Amsterodamu vám přinášíme hned dva příklady bydlení na vodě, přičemž v případě projektu Schoonschip jde o soběstačnou čtvrť, kterou vybudovala komunita místních obyvatel. Pozoruhodnou konverzí starých stodol na rekreační ubytování pro handicapované v britském Dorchesteru završíme naši cestu za dobrými příklady.
Přeji vám podnětné čtení.
Jolana Říhová
FOKUS
■ Trh bydlení si bere komerční přestávku
■ Rozhovor: Ondřej Boháč, IPR Praha
■ Rozhovor: Rudolf Vacek, Penta Real Estate
DESIGN & ART
■ Ceny Czech Grand Design
STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky
ASB DIGEST
■ Česká cena za architekturu 2023
■ Výstavy, akce
■ Knihy
■ Architektonické soutěže