Lidská potřeba. Právo. Komodita? Ať už na bydlení nahlížíme jakkoliv, představuje nezpochybnitelnou elementární položku na pyramidě potřeb a nezbytnou součást plnohodnotného života. Dva roky soužití s koronavirem, a v ještě intenzivnější míře pak probíhající válka na Ukrajině, nás dennodenně utvrzují v tom, jak silně jsme poutáni k domovu a k místu, ve kterém žijeme, a jak tragické následky může mít, pokud o bydlení přijdeme. Tři sta tisíc ukrajinských uprchlíků u nás, tři miliony v Polsku a dalších státech. Beztak problematická situace na trhu s bydlením v Česku před válkou se stala po invazi na Ukrajině červeným vykřičníkem. Zajištění dostupnosti bydlení by mělo být prioritním tématem vlády a našich volených zástupců. Je tomu tak?
Aktuální vydání časopisu ASB věnujeme právě problematice bydlení. S ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy jsem diskutovala o tom, zda se s dostupností bydlení alespoň v dlouhodobém horizontu blýská na lepší časy. Jak vnímají rezidenční trh zástupci developerů, jsem se ptala v anketě. Aktuální situaci na trhu hodnotí také dva analytické články tohoto čísla.
Oblíbený coworking určitě znáte. Víte ale, že se v Evropě značně daří i colivingu? O nové investiční příležitosti na trhu se dozvíte v jednom z článků Fokusu. Ten pak uzavírá výstup z kulatého stolu, který jsme společně s Českou komorou architektů uspořádali na téma Inteligentní budovy.
Jak se v dnešní době staví nová vesnice, se dozvíte v rubrice Architektura. Autorů z atelieru Monom jsme se zeptali na jejich zkušenosti s realizací projektu Green Village, který do českého prostředí vnáší inspirativní přístup k developerské výstavbě. Neméně podnětný je projekt sociálního bydlení realizovaný z omezeného rozpočtu na předměstí Barcelony, jehož autory jsou španělští architekti Peris+toral.arquitectes a který se právem probojoval mezi finalisty Mies van der Rohe Award 2022. Ze sousední Vídně přinášíme následováníhodný příklad komunitního bydlení Gleis 21 od atelieru einszueins architektur. Výčet příkladů, jakých může bydlení nabývat, doplňuje domácí realizace rodinného sídla od Atelieru 111 architekti, která ukazuje, proč stojí za to se pouštět do rekonstrukcí.
Přeji vám podnětné čtení.
Jolana Říhová
FOKUS
■ Trh bydlení přináší více rizik než šancí
■ Po coworkingu přichází coliving
■ Rozhovor: Ondřej Boháč, IPR Praha
■ Anketa: Rezidenční trh a nájemní bydlení
■ Kulatý stůl: Inteligentní budovy
DESIGN & ART
■ Ceny Czech Grand Design 2021
STAVEBNÍ PRAXE
■ Novinky
ASB DIGEST
■ Česká cena za architekturu 2022
■ Události
■ Výstavy, akce
■ Knihy
■ Architektonické soutěže