tel.: 267 219 346 | e-mail: jagamedia@jagamedia.cz

Objednat toto číslo | PŘEDPLATNÉ | Archiv vydání | E-verze časopisů

Můj dům, můj office

Zdá se, že ediční plán časopisu ASB pro letošní rok se nám podařilo navrhnout nebývale vizionářsky. Hlavním tématem předchozího vydání byly administrativní budovy a kanceláře, které procházejí značnou transformací. Kromě pracovního prostoru však dochází vlivem pandemie a bytové krize také k proměně bydlení. A právě problematika bydlení a bytové výstavby je hlavním tématem hned druhého letošního vydání.
Dostupnost tuzemského bydlení je nedostatečná, jen v Praze chybí přibližně dvacet tisíc bytů, v ostatních krajských městech je situace podobná. Jejich ceny se v hlavním městě vyšplhaly na průměrných 110 tisíc korun za m2, poptávka po vlastním bydlení vysoko převyšuje nabídku a tomuto trendu nezabránila ani pandemie. Zároveň se dlouhodobě zvyšují nároky Čechů na bydlení a trvající pandemická zkušenost proniká i do nákupního chování zájemců o byty. Developeři například registrují zvýšenou poptávku po bytových jednotkách v přízemí s předzahrádkami, které umožňují izolovanou relaxaci venku v soukromí. Více se této problematice věnujeme v rubrice Fokus.
V rozhovoru s úspěšnými architekty Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem jsme se zaměřili na kvalitu bytových projektů realizovaných developery. S jejich navrhováním má toto československé architektonické duo již řadu zkušeností, ale nejen s nimi. Je sympatické a nadějeplné vidět, když i přes úskalí stavebního a povolovacího procesu u nás, přetrvá v architektech nadšení, touha a zodpovědnost stavět kvalitní města – tak jako u Chybíka a Krištofa.
V anketě jsem se ptala zkušených architektů a odborníka pro koncepční plánování měst, co je podle nich zásadní pro to, aby ze spolupráce developer-architekt vznikl kvalitní projekt určený pro bydlení. V projektech a realizacích najdete zdařilé příklady chystaných nebo nově dokončených čtvrtí, bytových a rodinných domů u nás i v zahraničí. Vydáme se ale také do Barcelony za rekonverzí budovy, ze které se citlivou proměnou podařilo vybudovat Muzeum historie španělského hlavního města. Nebo do nového hotelu v krajině Alsaska. Výčet inspirativních realizací pak doplňuje rozhovor s Annou Štajglovou, jejíž autorská tvorba pod značkou Masopust byla nominována na Cenu Czech Grand Design. Její ručně tkané koberce a tapisérie se stávají vyhledávaným interiérovým doplňkem, ať už do bytu, nebo (home) officu.
Přeji vám podnětné čtení.

Jolana Říhová

 

Fokus
■ Analýza: Vývoj trhu s bydlením
■ Rozhovor: Ondřej Chybík, Michal Krištof
■ Anketa: Kvalita developerských bytových projektů

Projekty
■ Nová vize pro Tepnu Náchod
■ Rekonstrukce Domu umění, České Budějovice
■ Reality a investice

Realizace
■ Breitenbach Landscape Hotel 48° Nord, Alsasko, Francie
■ Muzeum historie Barcelony, Španělsko
■ Villa Sophia, Praha
■ Udržitelná mikročtvrť, Lochten, Belgie
■ Bytový dům Na Sylvánu, Plzeň

Beton v architektuře
■ Přístavba rodinného domu, Kojetín

Interiér
■ Rekonstrukce dejvického bytu, Praha

Design
■ Rozhovor: Anna Štajglová, Masopust
■ Designmix

New Generation
■ Diplomky 2020

Materiály, konstrukce
■ Doporučené postupy pro realizaci vegetačních střech

Aktuality
■ České nominace na Miese van der Rohe
■ Události
■ Knihy, výstavy
■ Plus Mínus